Fotobiološka varnost sijalk
Fotobiološko varnost sijalk in sistemov s sijalkami določa standard, ki je obvezen za vse proizvajalce in uvoznike opreme v Evropski skupnosti.
Metode merjenja fotobiološke varnosti svetilk in sistemov s sijalkami ter varnostna razvrstitev svetilk so določene v standardu SIST EN 62471 »Fotobiološka varnost sijalk in sistemov s sijalkam«. Meritve vključujejo merjenje možnosti za nastanek poškodb kože in oči zaradi uporabe umetnih virov svetlobe, kot so nevarnost modre svetlobe ali nevarnost ultravijoličnega (UV) in infrardečega (IR) sevanja. Ta standard je obvezen za vse proizvajalce in uvoznike opreme.
Velika večina sijalk oz. svetilk za splošno razsvetljavo je skladna s tem standardom in posledično varna za uporabo. Proizvajalci so dolžni označiti izdelke, ki lahko povzročijo poškodbe kože ali oči.
Rizične skupine
Po omenjenem standardu so sijalke razvrščene v štiri rizične skupine:
0Rizična skupina 0 (RS0), »izvzeta skupina« – brez tveganja
Brez tveganja tudi pri stalni in neomejeni uporabi. Primeri: domača in pisarniška razsvetljava, računalniški zasloni, zasloni opreme, luči za označevanje.
Svetilke oz. sijalke iz rizične skupine 0 na embalaži nimajo posebnih oznak.
1Rizična skupina 1 (RS1) – Nizko tveganje
Obstaja manjše tveganje pri zelo dolgi in neposredni izpostavljenosti oči. Primeri: gorilniki za domačo uporabo, baterije, reflektorji.
Svetilke oz. sijalke iz rizične skupine 1 na embalaži nimajo posebnih oznak.
V članku »Enostavni nasveti oz. ukrepi za varno uporabo svetilk« smo opisali nekaj ukrepov, ki jim moramo posvetiti posebno pozornost; še posebej, če imate otroke ali če ste občutljivi na svetlobo.
2Rizična skupina 2 (RS2) – Zmerno tveganje
Pri zelo svetlih virih ni nevarnosti poškodb zaradi refleksnega odziva oči (umik pogleda, mežikanje). Težava je v tem, da odziv očesnega refleksa ni enak pri vseh ljudeh. Primeri: posebne svetilke za projektorje in fotografijo, gledališka razsvetljava.
Proizvajalci in uvozniki izdelkov iz rizične skupine 2 morajo na embalaži ustrezno označiti tveganje.
3Rizična skupina 3 (RS3) – Visoko tveganje
Viri sevanja so nevarni celo pri trenutni izpostavljenosti znotraj varnostnega območja. Primer: opoldansko sonce kot naravni vir svetlobe.
Uporaba izdelkov iz rizične skupine 3 ni dovoljena za splošno razsvetljavo.
BREZ SKRBI
Velika večina sijalk, žarnic ali svetilk za vsakodnevno uporabo je razvrščena v izvzeto skupino (npr. LED-sijalke z navojem E27), določene svetilke pa se le nahajajo v rizični skupini 1 (npr. baterijske svetilke). Svetilke brez oznake na embalaži so varne za uporabo in zanje ne potrebujete sončnih očal. 🙂
Umetna optična sevanja na delovnem mestu
Velika večina sijalk in sistemov s sijalkami za splošno razsvetljavo, ki jih uporabljamo doma in v pisarnah, je varna za uporabo. Veliko več pozornosti pa morajo delodajalci nameniti delovnim prostorom, kjer so zaposleni izpostavljeni različnim umetnim optičnim sevanjem (npr. varjenje), saj je prav delodajalec odgovoren za varnost na delovnem mestu.
Umetna optična sevanja so najpogostejša v proizvodnji stekla in kovinsko-predelovalni industriji, v tiskarstvu, zdravstvu, kozmetični in farmacevtski industriji, pri varjenju, v proizvodnji izdelkov iz plastičnih mas, v kulturnih in razvedrilnih dejavnostih ipd.
Za več informacij o tveganju glede modre svetlobe preberite članek »Nevarnost modre svetlobe«.
Ugotovitev
Velika večina sijalk in sistemov s sijalkami za splošno razsvetljavo brez posebnih oznak na embalaži so varne za uporabo. Delodajalec je odgovoren za varno uporabo opreme na delovnem mestu in tudi glede optičnih sevanj.
Koristni viri dodatnih informacij:
- Umetna optična sevanja, Vodnik po osnovnih informacijah in navodilih. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve
- Nezavezujoči priročnik o dobri praksi za izvajanje Direktive 2006/25/ES. Umetno optično sevanje. © Evropska unija, 2011
Za vas smo preverili
Izjemno ugodno ponudbo za visoko učinkovite LED sijalke razreda A+ za bivalne in delovne prostore si oglejte na spletni strani Energija plus, kjer so sijalke pregledno predstavljene s tehničnimi značilnostmi kot so svetlobni tok, barva svetlobe, idr.
Sijalke lahko kupite po izjemno nizkih cenah na prodajnih mestih Energije plus v Mariboru, Ptuju, Slovenski Bistrici, Radgoni in Murski soboti. Za odgovore na vprašanja in svetovanje pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 21 15 ali pišite na info@energijaplus.si.
Promocijsko sporočilo
Porabi manj APP
Ob zamenjavi 5 navadnih žarnic, od katerih je 1 prižgana eno uro in ostale po 5 ur, z LED sijalkami, lahko na letni ravni prihranite tudi do 57€.
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj, lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi prihranili, če bi zamenjali žarnice s sijalkami.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.