Enostavni nasveti za varno uporabo svetilk
Velika večina svetilk za splošno razsvetljavo je varna za uporabo. Kljub temu moramo biti pri njihovi uporabi posebej previdni v primeru (manjših) otrok ali občutljivosti na svetlobo.
Refleksni odziv oči (umikanje pogleda, mežikanje) nas varuje pred zelo svetlimi viri svetlobe, kot je opoldanska sončna svetloba. Ne glede na tehnologijo proizvodnje pa moramo biti še posebej pozorni, če uporabljamo različne svetlobne vire.
Standard za fotobiološko varnost sijalk in sistemov s sijalkami določa štiri rizične skupine. Sijalke za splošno razsvetljavo praviloma nimajo posebnih oznak na embalaži in so varne za uporabo glede na nevarnost modre svetlobe (rizični skupini 0 in 1). Proizvajalci opreme morajo označiti izdelke, ki lahko povzročijo poškodbe oči (rizični skupini 2 in 3).
Za več informacij o rizičnih skupinah svetilk preberite članek »Fotobiološka varnost sijalk«.
Splošni nasveti za varno uporabo svetilk
Če so vaše oči neposredni svetlobi izpostavljene dlje časa, uporabljajte sijalke oz. svetilke, ki dajejo mehko, razpršeno (difuzno) svetlobo. Takšne svetilke spadajo v rizično skupino 0 in na embalaži nimajo posebnih oznak.
Primeri: domača in pisarniška razsvetljava, računalniški zasloni, lučke za označevanje.
Delovne ali bralne svetilke uporabljajte na razdalji najmanj 20 cm in jih namestite tako, da ne gledate neposredno v vir svetlobe.
V prostorih, ki jih uporabljate dlje časa pred začetkom spanja, namestite sijalke oz. svetilke s »toplo« barvno temperaturo (pod 3.500 K). Svetilke z »nevtralno« ali »hladno« barvno temperaturo (nad 3.500 K) lahko delujejo spodbujajoče na možgane, zato jih uporabljajte v delovnih prostorih.
Dodatno pozorni bodite pri uporabi svetilk, ki oddajajo zaslepljujočo svetlobo. Te spadajo v rizično skupino 1 in na embalaži nimajo posebnih oznak. Pri njihovi uporabi obstaja manjše tveganje za nastanek poškodb pri zelo dolgi in neposredni izpostavljenosti oči svetlobi.
Primeri: baterijske svetilke, stropni reflektorji.
Izogibajte se svetlobnim virom rizične skupine 2, ki morajo na embalaži imeti ustrezne oznake. Pri zelo svetlih svetlobnih virih ni nevarnosti poškodbe zaradi refleksnega odziva oči (umik pogleda, mežikanje). Težava pa je v tem, da refleksni odziv očesa ni enak za vse ljudi, zlasti za otroke.
Primeri: posebne svetilke za projektorje ali fotografijo, reflektorji za gledališko razsvetljavo.
Dodatni nasveti za starše in na svetlobo občutljive osebe
Otroški očesni zdravniki opozarjajo, da so otroške oči v fazi razvoja (bistveno) bolj občutljive kot oči odraslih. Zato moramo paziti, da otroci niso izpostavljeni močnim in neposrednim virom svetlobe. Nasveti so koristni tudi za na svetlobo občutljive osebe.
Za zaščito otrok pred močno sončno svetlobo uporabite čimbolj kakovostna očala. Kakovostna očala zagotavljajo dobro zaščito pred ultravijoličnim (UV) sevanjem.
Upoštevajte tudi dejstvo, da ni problematična le neposredna sončna svetloba, ampak tudi svetloba, ki se odbija od gladkih površin, kot sta sneg ali voda. Za majhne otroke (ki ne marajo ali ne morejo nositi sončnih očal) je bolje, da jih ne izpostavljamo močnejšim virom svetlobe.
Za zaščito mrežnice v dnevno prehrano vključite dovolj vitamina C in E (paradižnik, brokoli, korenje, buče …)
Za več informacij o tveganju glede modre svetlobe preberite članek »Nevarnost modre svetlobe«.
Manjši otroci so pogosto očarani nad svetlobo in zato gledajo tudi v svetlobo, ki je premočna za njihove oči. Zato v otroški sobi ali celotnem stanovanju:
Uporabljajte svetilke »toplih« barvnih temperatur (2.700K).
Uporabljajte svetilke, ki dajejo mehko, razpršeno (difuzno) svetlobo.
Bodite pozorni pri usmerjanju stropnih reflektorjev, ki lahko zaslepijo otroke.
Ne uporabljajte okrasnih svetlobnih virov modre barve.
Ne uporabljajte v tleh nameščenih svetil, v katere bi lahko otroci gledali dlje časa.
Onemogočite dostop do virov močne svetlobe (npr. baterijske svetilke).
Ugotovitev
Čeprav je velika večina sijalk za splošno razsvetljavo varna za uporabo, moramo pri njihovi uporabi upoštevati in izvajati nekaj preprostih ukrepov. Posebno pozorni moramo biti, če imamo otroke ali če smo občutljivi na svetlobo.
Porabi manj APP
Ob zamenjavi 5 navadnih žarnic, od katerih je 1 prižgana eno uro in ostale po 5 ur, z LED sijalkami, lahko na letni ravni prihranite tudi do 57€.
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj, lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi prihranili, če bi zamenjali žarnice s sijalkami.
Za vas smo preverili
Izjemno ugodno ponudbo za visoko učinkovite LED sijalke razreda A+ za bivalne in delovne prostore si oglejte na spletni strani Energija plus, kjer so sijalke pregledno predstavljene s tehničnimi značilnostmi kot so svetlobni tok, barva svetlobe, idr.
Sijalke lahko kupite po izjemno nizkih cenah na prodajnih mestih Energije plus v Mariboru, Ptuju, Slovenski Bistrici, Radgoni in Murski soboti. Za odgovore na vprašanja in svetovanje pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 21 15 ali pišite na info@energijaplus.si.
Promocijsko sporočilo
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.